Haberler ve Duyurular
Güncel haber ve duyurular

02/07/2014
İnşaatçıdan 'Oturum ve Tapu' Sitemi

İnşaat sektörü, yabancı yatırımcıların oturum izni ve tapu sorunundan yana dertli.

02/07/2014
Kredili konut satışlarında büyük düşüş

Faiz artışı kredili konut satışlarına büyük darbe indirdi. İç piyasaya dönük satışlarında düşüşler yaşayan inşaat sektörü, çareyi yabancıya satışlarda arıyor.

02/07/2014
İnşaat Sektörüne Güven Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, sektörel güven endekslerini açıkladı.

02/07/2014
Mimarlar Odası'ndan Spine Tower'a 'Olumsuz' Rapor

İstanbul Mimarlar Odası, Soma'daki kömür madeninde 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Holding'e ait

30/06/2014
Sektörün Yükselişi Sürecek mi?

Türkiye emlak konusunda güvenli bir liman haline geldi mi?

20/06/2014
Gayrimenkul Sektörünün Dinamikleri Tartışıldı

1. Uluslararası Gayrimenkul Piyasaları Çalıştayı" gerçekleşti.

10/06/2014
Konut Satışları Düşüyor mu?

CHP'nin hazırladığı Ekonomik Görünüm Raporu'nda satışlardaki düşüş dikkat çekti.

HABERLER ve DUYURULAR / İnşaatçıdan 'Oturum ve Tapu' Sitemi

İnşaat sektörü, yabancı yatırımcıların oturum izni ve tapu sorunundan yana dertli. Sektörün önde gelen gruplarından Ağaoğlu’nun Uluslararası Satış Koordinatörü Halil İbrahim Demirhan, yatırımcılara kolay kolay oturum izni alamadığından, 6-7 ayda tapu elde edebildiğinden yakınıyor.

 Konu ile ilgili Cihan’a açıklamalarda bulunan Demirhan, devleti derhal soruna el atmaya davet ediyor.

 Demirhan, “İlk etapta oturum izni ele alınmalı. Tapu için de Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehir Bakanlığı el ele vermeli; bir koordinasyon merkezi açmalı. Yabancı yatırımcı bir gün içinde tapusunu almalı. “ diyor. Demirhan, şöyle devam ediyor:

“Diyelim bir yabancı geldi ve Türkiye’ye konut yatırımı yapmaya niyetlendi. Tapu dairesine gidiyor, pasaport tercümesine giriyor ardından ‘4-5 ay sonra size tapu vereceğiz ya da veremeyeceğiz’ cevabını alıyor. Böyle bir engel var. Bu sorun Malezya modeli ya da İspanya modeli ile aşılabilir. Yabancılar Avrupa’da tapuyu bir günde alıyor, neden Türkiye’de almasın? Şu muhakkak oturum ve tapu sorunu hallolduğunda 2 sene içinde Türkiye’ye 1 trilyon doları aşkın para gelir. 2023 hedefi 2017’de yakalanır. 2017’ye dek Türkiye şahlanan, kalkınan harika bir ülke haline gelir. Bizim şu an Körfez sermayesine ihtiyacımız var. Deprem riski olan bir ülkeyiz, onun için kentsel dönüşüme gitmeliyiz. Kentsel dönüşüm de para gerektiriyor. Bu para Körfez’den gelebilir.“

 Demirhan, yatırımcıların sorunlarla karşılaşmaması adına ilgili kurumları sorumluluklarını yerine getirmeye çağırırken de şunları kaydediyor:

 “Valilik, arsa askeri bölge midir, değil midir; Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarımsal alan mıdır, değil midir belirtmelidir. Tapu dairelerine bu konularda gereken bildirimlerde bulunulmalıdır. Bulunulmalıdır ki yatırımcı buralara gelip zulüm görmesin. Ülkemiz kalkınsın, ülkemize para gelsin. Esasında Türkiye’nin petrole bile ihtiyacı yok; bu doğası, bu havası bu güzelliği, bu dört mevsiminden dolayı. Eskiden Fransa’ya giden o zengin Araplar şu an Bodrum ve İstanbul’a geliyor. Şu an Türkiye’de 4-5-6-7 yıldızlı otellere bakın yer bulamıyorsunuz. Ama şu an konuta gerek duyuyorlar; Türkiye’den konutun yanında bina veya arsa veya tarla alıyorlar. Araplar zengin, Türkiye’yi kardeş ülke olarak görüyorlar. Bizim de onları kardeş görüp bunlara oturum vermemiz gerekiyor. Burada yatırımcı daire alıyor ama onlara ‘3 ay sonra çıkacaksın’ deniliyor. Ya bu adamın oğlu, kızı var. Oğlunun, kızının okuması gerekiyor. Adamlar belki burayı beğeniyor, belki kendi ülkelerinde sorunları var. Ya onlar buraya gelecek, çocuklarını burada okutacak, şoför tutacak, araba tutacak ülke ekonomisine katkıda bulunacak, elektrik ve su faturası ödeyecek. Devlet büyüklerinden ricamız lütfen uyumayalım, gerekenleri yapalım, bu engeli aşalım. Ki ülkeye 1 trilyon dolar para gelsin. Biliyorum çünkü Körfez ülkelerinde çok zengin fonlar var. Abu Dhabi Investment Authority, Kuvait Investment Authority, Arap yatırım fonları var. Bunlar İngiltere’de, Avrupa’da, ABD’de yatırım yapıyorlar, birikimlerini o ülkelere gönderiyorlar. Neden ülkemize gelmesinler? Bizim onun için finans merkezleri açmamız, Arapların bankalarını getirmemiz gerekiyor. Çünkü Kuveyt Türk, Asya Finans, Türkiye finans gibi Arapların ortak olduğu kurumlar ülkeye katkı sunuyor. Körfez ülkeleri paralarını götürecekleri güvenli liman arıyor. Bu liman Türkiye. Türkiye cennet. Biz bu ülkeye Arapları çekmeliyiz. İlaveten havalimanları çok sorunlu, problemli. Havalimanları yeterli değil, buralarda kuyruklar görülüyor. 10-20-30-40 ne gerekiyorsa bunun bir an evvel önlemler alınmalı. Yatırımcı havaalanına geldiğinde ‘merhaba, hoş geldiniz, welcome, ehlen sehlen’ diye karşılanmalı. “

PROJELERİMİZ

AGATHA
Emektar
Defterdar
Galata Konutları Köprü
Sinan Çetin
Yarasa
Feriköy Galata
Sübyeci 2
Sübyeci 1
Hacımimi konutları
Pink Projesi
GALATA İNŞAAT © 2000 - 2014. Tüm hakları saklıdır.
Bu site webXT Araçları tarafından tasarlanmıştır.